wtorek, 10 maja 2016

#5 "Nienawiść" - Jennifer BrownTytuł: "Nienawiść"
Autor: Jennifer Brown
Data wydania: 14 września 2011 r.
Liczba stron: 392
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Tytuł oryginału: "Hate List"
Wydawnictwo: Nasza księgarnia


Czy kiedykolwiek życzyliście komuś źle? W przypływie złości, bądź po prostu ktoś was zdenerwował? Myślę, że nie raz, w końcu to normalna, ludzka reakcja. 
Wyobraźcie sobie, że życzycie komuś śmierci i wasze pragnienie się spełnia. W dodatku zabójcą jest człowiek, którego kochacie...

Valerie wraca do szkoły. Musi zmierzyć się z tym, że według większości uczniów i nauczycieli tej placówki, jest ona współwinna masakrze, która miała miejsce kilka miesięcy temu. Wtedy to, jej chłopak Nick zaczął strzelać do uczniów i zabił kilkoro z nich, a niektórych poważnie ranił - w tym swoją dziewczynę. Po wszystkim on sam popełnił samobójstwo. Valerie oskarżono o współudział, chociaż ona sama nie miała broni. Wszystko przez to, że to ona wpadła na pomysł stworzenia listy osób "do ostrzału", których z jakiegoś powodu oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję. Czy społeczność szkolna i rówieśnicy kiedykolwiek jej wybaczą? I czy ona sama pogodzi się z rolą, jaką odegrała w masakrze?

"Czasem nawet to, czego się spodziewamy, może nas zaboleć."

Przyjrzyjmy się trochę głównej bohaterce - Valerie. Jest to szesnastoletnia dziewczyna, która dobrze się uczy, ma swoją paczkę przyjaciół oraz cudownego chłopaka Nicka, z którym spotyka się od trzech lat. Oboje nie są w szkole popularni, a wręcz przeciwnie - często się z nich wyśmiewano i poniżano. Głównie robiły to szkolne "gwiazdy", nastolatki, które miały wszystko - od bogatych rodziców, drogich samochodów, do gromady przyjaciół. W końcu właśnie to oni najczęściej znęcają się nad słabszymi, by zaimponować swoim rówieśnikom. Nie jest to tylko przemoc fizyczna, lecz przede wszystkim psychiczna. Przez właśnie taki sposób terroryzowania w szkole, Valerie i Nick pisali tę listę. Jednak dziewczyna nie spodziewała się, że jej chłopak będzie brał to wszystko na poważnie. Nie myślała także, że będzie on zdolny do takiej zbrodni...

"Typowa sytuacja - wydaje ci się, że wiesz, co się dzieje w cudzej głowie. To niemożliwe. A jeśli myślisz, że możliwe, to bardzo się mylisz. Bardzo konkretnie się mylisz. I ta pomyłka może ci zrujnować życie."

Książka porusza bardzo ważne tematy: przemocy w szkole, znęcania się nad słabszymi, poniżania, ale przede wszystkim konsekwencji, jakie mogą z tego wyniknąć. Często takiego zachowania się nie zauważa. Rodzice, czy nauczyciele zbywają je machnięciem ręki, w końcu to tylko jednorazowa sprawa, prawda? Nikt nie ucierpiał, więc czym tu się martwić? Dopiero, gdy stanie się tragedia. ludzie zauważają, że jednak problem był. Zastanawiają się, w którym momencie zawinili, gdzie popełnili błąd. Jednak wtedy jest już za późno.

Ta powieść pokazuje, jak często przymykane jest oko na ludzką krzywdę. Uświadamia też czytelnika, jak kruchy jest umysł nastolatka - w jednej chwili może on być cudownym chłopakiem i ukochanym synem, a w następnej mordercą, Jak pod wpływem jednego wydarzenia, może zmienić się obraz człowieka.
Książka Jennifer Brown wbija fotel i wyciska łzy z oczu. Skończyłam ją kilka dni temu, a nadal o niej myślę - to o czymś świadczy, prawda? Jest ona pisana lekkim, młodzieżowym językiem, jednak nie jest ona przeznaczona tylko dla młodych osób. Myślę, że przypadnie ona do gustu każdemu, niezależnie od wieku. Uświadamia ona czytelnika, że nie warto tracić życie na kłótnie, czy nienawiść do drugiego człowieka, bo tak naprawdę jutro może nas już nie być. To właśnie nienawiść nas niszczy, zabija od środka. Sprawia, że stajemy się kimś, kim nie chcemy być. Jeśli szukacie książki, która choć trochę może zmienić wasz światopogląd, polecam wam serdecznie tę pozycję. Myślę, że się nie zawiedziecie.
Moja ocena: 9/10

A Wy czytaliście?
Podzielcie się swoją opinią w komentarzach :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz